Publikováno: 21.3.2022

Mít srdce na dlani jednoznačně znamená být upřímný, otevřený a laskavý. Jsou ale tyto vlastnosti vlastně vůbec žádoucí? Lidová moudrost a četné citáty slavných jako by lidem upřímným příliš nedůvěřovali. V lepším případě je považují za lehkomyslné, v tom horším přímo za hlupáky nebo pokrytce, kteří se nevyznají ani ve svém vlastním nitru.

Přísloví a citáty, které varují důvěřivé

Závist nebo radost z neštěstí druhého není žádným vynálezem poslední doby. Vypovídají o tom velká množství přísloví a citátů, které majitele důvěřivých duší se srdcem na dlani varují před důsledky jejich otevřenosti nebo mnohomluvnosti, jako jsou například:

  • Srdce hloupého je v jeho jazyku a jazyk moudrého je v jeho srdci. (arabské přísloví)
  • Moudrý člověk má srdce v hrudi, hlupák na jazyku. (latinské přísloví)
  • Srdce není ubrus, před každým je neprostírej. (arménské přísloví)
  • Neprozrazuj své srdce člověku cizímu, sic důkladně využije tvých slov. (Ani, spisovatel starověkého Egypta)
  • Nesl své srdce na dlani tak neopatrně, že mu upadlo. (Lech Przeczek, spisovatel)
  • Člověk se srdcem na dlani nikoho nedrží v hrsti. (Zdeňka Ortová, spisovatelka)

Srdce jako oblíbený romantický symbol

Setkáváme se s ním v průběhu historie lidstva v nejrůznějších obměnách a souvislostech. Tak například podle staroegyptské mytologie musí být každému člověku předtím, než je mu umožněno vstoupit do ráje, zváženo jeho srdce. A na některých historických vyobrazeních můžeme spatřit lidské srdce na vahách proti ptačímu pírku. Srdce je mnohokrát zmiňováno také v Bibli. Bůh je podle Bible ten, kdo „zná lidská srdce“ a může s nimi také zacházet podle svého uvážení. „Odejmu vám srdce kamenné a dám vám srdce z masa,“ říká například Bůh lidem, kteří se zřejmě oddali zcela ne-srdečným zájmům.

Kromě svých nejrůznějších podob v mytologii, náboženství a samozřejmě ve spojení s romantickou láskou a erotikou může symbol srdce zastupovat vlastně jakoukoli emoci, která je dost silná na to, aby ho byla hodna. Červená barva srdce – barva horké krve a vášně – dává jasně najevo, že srdce je protiváhou rozumu. „Srdce máme k tomu, aby pochopilo to, co nepochopila hlava,“ jak praví lidová moudrost ústy filozofa a básníka Friedricha Schillera.

Zdroj článku: https://www.ulekare.cz/clanek/srdce-muze-symbolizovat-jakoukoli-emoci-13391

Pokud máte rádi spojení symboliky srdce a romantické lásky, můžete například svému protějšku nebo i členu rodiny upéct růžové makronky či jinou sladkost, která potěší. Recept na makronky najdete v mojí kuchařce.