Publikováno: 21. 4. 2023

Přibírání na váze může být velmi frustrující, zvláště když nevíte, co to způsobuje.

Zatímco strava obvykle hraje největší roli při přibírání na váze, mohou k tomu přispívat i další faktory, na které si společně posvítíme.

Vybrala jsem pro vás 9 hlavních příčin nechtěného přibírání na váze!

1.Jíte příliš mnoho průmyslově zpracovaných potravin

Mnoho zdravých potravin, jako je oves, mražené ovoce a jogurt, se zpracovává minimálně.

Průmyslově zpracované potraviny, včetně „zdravých“ sladkých cereálií, rychlého občerstvení a hotových jídel, však obsahují spoustu škodlivých přísad, stejně jako přidané cukry, konzervační látky a nezdravé tuky.

A co víc, četné studie spojují průmyslově zpracované potraviny s až 32 % vyšší pravděpodobností, že budete přibírat na váze.

Průmyslově zpracované potraviny jsou obvykle plné kalorií, ale postrádají základní živiny, jako jsou bílkoviny a vlákninu, díky nimž se cítíte sytí.

V průměru lidé snědí o přibližně 500 kalorií denně více při konzumaci průmyslově zpracovaných potravin než nezpracovaných.

2.Jíte příliš mnoho cukru

Pravidelná konzumace sladkých potravin a nápojů, jako jsou cukrovinky, dorty, sladké šumivé nápoje, sportovní nápoje, zmrzlina, ledový čaj a slazené kávové nápoje, může snadno zapříčinit nárůst vašeho pasu.

Mnoho studií spojuje příjem cukru nejen s přibíráním na váze, ale také se zvýšeným rizikem chronických zdravotních stavů, včetně cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění.

Zejména slazené nápoje jsou největším zdrojem přidaného cukru. S jejich konzumací je spojována nadváha a obezita především u dětí.

3.Máte sedavý způsob života

Práce u stolu, sledování televize, řízení auta a práce na počítači nebo telefonu jsou všechno sedavé činnosti.

Zařazení více pohybových aktivit do denního režimu může mít velký význam.

Některé studie uvádí, že nahrazení pouhé 1 hodiny sezení 1 hodinou stání během pracovního dne snižuje celkové množství tuku v těle, a naopak pomáhá zvyšovat svalovou hmotu, což přispívá k rychlejšímu spalování tuků.

Dokonce i malé úpravy denního režimu, jako je procházka po večeři místo sledování televize, cvičení nebo procházka během polední přestávky, investice do stání nebo na běžícím pásu nebo jízda na kole do práce, mohou zabránit přibírání na váze.

4.Držíte diety vedoucí k jo-jo efektu

Diety s jo-jo efektem jsou diety, kdy se střídají cykly záměrného hubnutí, po kterém následuje neúmyslné přibírání na váze.

Omezující stravování a diety mohou vést k budoucímu přibírání na váze zejména kvůli fyziologickým reakcím vašeho těla. Dochází totiž ke změnám v hormonech ovlivňujících pocity hladu a plnosti.

Navíc většina lidí, kteří zhubnou pomocí diet, většinu nebo všechnu hmotnost přiberou zpět přibližně do 5 let.

Chcete-li si udržet váhu dlouhodobě, měli byste se zaměřit na udržitelné změny životního stylu.

Patří mezi ně: cvičení, vyřazení průmyslově zpracovaných a sladkých potravin a konzumace plnohodnotných potravin bohatých na vlákninu a bílkoviny.

5.Máte zdravotní problém, o kterém nevíte

Ačkoli mnoho faktorů životního stylu přispívá k neúmyslnému přibírání na váze, určitou roli mohou hrát i některé zdravotní stavy.

Patří sem například:

  • Nedostatečná funkce štítné žlázy: může způsobit přibírání na váze nebo potíže s hubnutím.
  • Deprese: duševní stav, který je spojen s přibíráním na váze a obezitou.
  • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS): PCOS se vyznačuje hormonální nerovnováhou, která postihuje ženy v reprodukčním věku. Může způsobit nárůst hmotnosti a ztížit hubnutí.
  • Záchvatové přejídání: kategorizováno podle opakujících se epizod nekontrolovatelného přejídání a může vést k mnoha zdravotním komplikacím, včetně přibírání na váze.
  • Další stavy, jako je cukrovka či Cushingův syndrom, jsou rovněž spojeny s přibíráním na váze, takže je důležité získat správnou diagnózu od svého praktického lékaře.
  • A navíc, některé léky, včetně antidepresiv, antipsychotik či antikoncepce, mohou vést k nárůstu hmotnosti. Promluvte si se zdravotníkem, pokud se domníváte, že díky svému léku přibíráte na váze.

6.Málo spíte

Zvýšení doby spánku jako takové může pomoci při hubnutí.

Spánek je nezbytný pro celkové zdraví a pohodu. Nedostatek spánku může kromě jiných negativních účinků vyvolat přibírání na váze díky narušení hormonální rovnováhy. Nedostatek spánku působí jako určitý druh stresu, takže dochází k vyplavování stresových hormonů vedoucích ke zvýšené chuti na tučná a sladká jídla.

Pokud máte špatnou kvalitu spánku, můžete zkusit omezit čas strávený u obrazovky před spaním, snížit příjem kofeinu a chodit spát ve stejný čas.

7.Nejíte dostatek celozrnných potravin

Pokud pravidelně jíte průmyslově zpracované potraviny, přechod na stravu s vyšším obsahem celozrnných potravin je snadný a účinný způsob, jak podpořit hubnutí a zlepšit mnoho dalších aspektů vašeho zdraví.

Ve skutečnosti je nejdůležitějším faktorem při hubnutí výběr minimálně zpracovaných potravin.

Kvalita stravy hraje při hubnutí zásadní roli, nikoli obsah makroživin. Proto jsou proetinové diety, nízkosacharidové nebo nízkotučné zbytečné a dlouhodobě nefunkční.

Začlenění plnohodnotných potravin do vašeho jídelníčku nemusí být obtížné. Začněte tím, že do jídel a svačin pomalu přidáváte více nutričně bohatých celozrnných potravin, jako je zelenina, ovoce, fazole, vejce, ořechy a semínka.

8.Jste ve stresu

Chronický stres je častým problémem, který může ovlivnit vaši váhu.

Bylo prokázáno, že vysoké hladiny stresového hormonu kortizolu zvyšují hlad a chuť na kalorická jídla a sladkosti. A co víc, studie naznačují, že lidé s obezitou mají vyšší hladiny kortizolu než lidé bez tohoto onemocnění.

Zvládání stresu tedy může významně podpořit hubnutí. Chcete-li snížit stres, zkuste do své rutiny začlenit pohybové aktivity jako je jóga, pobyt v přírodě a meditace.

9.Přijímáte příliš mnoho kalorií

Přejídání zůstává hlavní příčinou přibírání na váze. Pokud za den přijmete více kalorií, než spálíte, pravděpodobně přiberete (tak to prostě je :-))

Bezduché jezení, časté mlsání a na kalorie bohaté a na živiny chudé dietní kratochvíle, to vše podporuje nadměrný příjem kalorií. Může být obtížné určit vlastní potřebu kalorií, takže pokud bojujete s přejídáním, je na čase poradit se s odborníkem.

Mezi jednoduché způsoby, jak se vyhnout přejídání, patří věnování pozornosti hladu a sytosti tím, že se budete plně soustředit na jídlo, zaměříte se na stravu s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin (především z rostlinných zdrojů), budete pít vodu místo nápojů bohatých na kalorie a zvýšíte četnost pohybových aktivit.

Krásný den vám přeji

Vaše JANA

Zdroj: Obrázek použit z Canva